Vodafone bedava internet 2018

Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Merhaba ziyaretçi, Sitemizde ki uzman yanıtlarına katılabilmek yada yine uzmanlarımıza nasıl yapılır, nedir ve kimdir gibi sorular sorabilmek için kayıt olmanız gerekiyor.

Mangal Nasıl Yakılır ve Yapılır

Mangal Nasıl Yakılır

Mangal Türk geleneklerinin hası, atalarımızın atalarınında büyüklerinin zevkle yaptığı, etobur bir milleti tatmin eden harika bir yemek olduğunu bilmeyen yoktur. Mangal nasıl yakılır sorusu ise araştırılması gereken bir konu, zira bu işin sonunda rezil olmakta var. Ateş yakma konusunda tecrübe olması inanın ki şart arkadaşlar, anlatsakta olmuyor. El yatkınlığı ve becerisi istiyor 🙂 Izgara setiniz var, yaklaşık 75 CM genişliğinde, önce gazete veya kağıt yerleştirilir hemen üstüne çıra veya ince ve kuru odun parçaları konur. Gazeteler yakılıp odunlar tutuşturulur, hemen üzerine kömür eklenir (kömürü paket halinde atarsanız yayılımı iyi olur ama tutuşmazsa sıkıntı). Kolay tutuşmasını sağlayacak mangal ateşi yakma jelleri var, döküp tutuşturabilirsiniz.

Kömürlere vurarak iyice ufalttıktan sonra kor haline gelene kadar üzerine et koymayın. Alev yükseliyorsa üzerine tuz atarsanız yükselmesini önlemiş olursunuz.

Mangal Nasıl Yapılır

Kömürler ve ateş ile etin arasında 5 cm bırakmaya özen gösterin. Zehirlenmenizin önüne geçer ve daha iyi pişer lezzetli olur. Tavuk pişiriyorsanız çatalı soktuğunuzda jöle kıvamını yitirmiş olması gerekir. Ateşe çok yakın olursa dışı yanar içi çiğ kalır. Mangal nasıl yapılır kısmında ise biraz da özgüven gerekiyor. Siz siz olun işin ehli olana kadar akrabalar içinde “ben yaparım yav” muhabbetine katılmayın 🙂

Hakkında Nasilci

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>