Vodafone bedava internet 2018

Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Giriş

Kayıt Ol

Merhaba ziyaretçi, Sitemizde ki uzman yanıtlarına katılabilmek yada yine uzmanlarımıza nasıl yapılır, nedir ve kimdir gibi sorular sorabilmek için kayıt olmanız gerekiyor.

Evde Turşu Nasıl Yapılır

Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan bir besinden bahsedeceğiz bugün, gerek kuru pilav gerek makarna yanında giden evde turşu yapımı ana konumuz oluyor. Annelerimizin elinden soframıza uzanan bu lezzetin nasıl yapıldığını birlikte inceleyelim. Bu tarif direk validemden geldi, dikkatle dinleyin gençler.

Kola şişesinde yapımından bahsedeceğiz, 2,5 LT şişe içinde salatalık turşusu nasıl yapılır anlatıyorum. Önce, salatalık alıyoruz ki aldığımız yere özellikle turşuluk mu diye sormamız gerekiyormuş. Evet yanıtını alınca hemen yapışın alın ihtiyacınız olduğu kadar. Birazda yaprak alın, üzüm yaprağı. Bunu kullanacağız ( şişeyi kapatmadan önce kapağın hemen altına gelecek şekilde). Eve dönüp biberlerinizin uçlarını kesin ki turşunun suyu biraz acısını alsın, lezzet katsın. Biber yatağını yaptıktan sonra salatalıkları boşluk kalmayacak şekilde sığdırmaya çalışın.

Evde Salatalık turşusu nasıl yapılır

Sarımsak olmazsa olmazımız onu unutmayın. Her 5-10 santimde bir parça sarımsak atın. Şişenin yarısı sirke, yarısı su ile doldurulabilir. Tuz olarak ise salamura için uygun olanı seçin. Şişe dolunca kapağın hemen altına biraz üzüm yaprağı yerleştirin ve üzerine de biraz limon tuzu atın. Kapağı çok sıkı kapatmanız lazım.

Bir hafta on gün içerisinde turşumuz yemek için uygun hale gelecek. Evde salatalık turşusu nasıl yapılır yazımıza burada son veriyoruz. Umarız lezzetli bir şölene ev sahipliği yapacak mideler hazırdır.

Hakkında Nasilci

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>